☰ Lewe Menu Prawe Menu ☰
Gmina Miejska Bolesławiec
Herb Gmina Miejska Bolesławiec

Wtorek 20.08.2019

A A A A
A A+ A++
zaawansowane

Gmina Fair Play 2003

Zakończyła się II edycja Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Certyfikacyjnego Gmina Fair Play - Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji. Podstawowym celem konkursu jest wyłonienie, nagrodzenie i wsparcie samorządów w pełni zaangażowanych w tworzenie jak najlepszych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej oraz inwestowania. Organizatorami konkursu są Krajowa Izba Gospodarcza oraz Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Premier RP Leszek Miller. Konkurs realizowany jest ponadto pod patronatem Marszałków i Wojewodów oraz przy bliskiej współpracy z Urzędami Marszałkowskimi.

Decyzją Kapituły Konkursu Gmina Fair Play Gminie Miejskiej Bolesławiec przyznano tytuł i certyfikat Gmina Fair Play 2003. Ponadto Gminie Miejskiej Bolesławiec przyznano wyróżnienie w kategorii gmin miejskich.

Tytuł i certyfikat Gmina Fair Play przyznaje się gminom, które spełniły wymogi konkursu i uzyskały w procesie certyfikacyjnym 72 punkty na 100 możliwych, a statuetki Laureata Konkursu i wyróżnienia honorowe przyznaje Kapituła Konkursu dla maksymalnie 3 najlepszych gmin w każdej kategorii konkursowej. Konkurs trwa cały rok i przebiega dwuetapowo. W konkursie i programie certyfikacyjnym przewidziano trzy kategorie:

  • GMIN WIEJSKICH I MAŁYCH MIAST - do 30 000 mieszkańców
  • GMIN MIEJSKICH - powyżej 30 000 mieszkańców
  • GMIN TURYSTYCZNYCH (w ich obecnej gospodarce lub w planach na przyszłość turystyka odgrywa istotną rolę).

W pierwszym etapie konkursu do szczegółowo wypełnionej ankiety gminy załączyły dodatkową dokumentację zawierającą np.: materiały zachęcające do lokalizacji inwestycji w gminie, broszury, foldery itp. Gmina musiała uzyskać minimum 72 punkty na 100 możliwych, by zakwalifikować się do II etapu. W drugim etapie audytorzy konkursu podczas wizytacji we wszystkich gminach zakwalifikowanych do tego etapu sprawdzili wiarygodność informacji zawartych w ankietach konkursowych. W ramach audytu w gminie, poza rozmowami z przedstawicielami danej gminy, organizowano również spotkanie z osobami nie będącymi pracownikami gminy, przedsiębiorcami inwestującymi na terenie gminy, przedstawicielami lokalnych organizacji biznesu, instytucji finansowych, edukacyjnych, urzędu pracy itp. Ważnym elementem weryfikacji uczestników konkursu było badanie losowo wybranych inwestorów, którzy zakończyli lub prowadzą proces inwestycyjny na terenie danej gminy. Oceny inwestorów służyły do przygotowania tzw. analizy benchmarkingowej. Dzięki niej samorząd gminy może dowiedzieć się, jak plasuje się gmina pod względem przyjazności inwestorom na tle innych gmin. 
W 2003 roku, konkurs po raz pierwszy objął swym zasięgiem całą Polskę. Do tegorocznej drugiej edycji zgłosiły się 62 gminy z całej Polski, z czego aż 44 gminy spełniły wymagania konkursu i przeszły pozytywnie weryfikację konkursową a tym samym uzyskały równorzędne tytuły i certyfikaty Gmina Fair Play 2003. Jedenaście gmin spośród laureatów odznaczono wyróżnieniem honorowym. W kategorii gmin miejskich takie wyróżnienie otrzymała Gmina Miejska Bolesławiec.

Wytworzył:
Maciej Małkowski
(2006-12-20)
Udostępnił:
Agnieszka Staniec
(2006-12-21 11:27:34)
Ostatnio zmodyfikował:
Katarzyna Cieśla
(2012-03-08 14:04:05)
 
 
ilość odwiedzin: 4841141

Biuletyn Informacji Publicznej wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

X