☰ Lewe Menu Prawe Menu ☰
Gmina Miejska Bolesławiec
Herb Gmina Miejska Bolesławiec

Wtorek 20.08.2019

A A A A
A A+ A++
zaawansowane

Nagrody Rady Europy

W 1955 r. Komitet Ministrów Rady Europy ustanowił Nagrodę Europy w celu umacniania więzi między wszystkimi obywatelami Europy oraz promowania idei europejskiej. Nagroda podzielona jest na cztery etapy: pierwszy stopień to Dyplom Europejski, następne w hierarchii są Flaga Honorowa i Odznaka Honorowa, a najwyższym wyróżnieniem jest Nagroda Europy.

Każdego roku Komisja Środowiska, Rolnictwa oraz Spraw Lokalnych i Regionalnych Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, a dokładnie jej Podkomisja do spraw Nagrody Europy, dokonuje wyboru laureatów.

Dyplom Europejski stanowi pierwszy krok w wyłanianiu laureatów nagrody. Przyznawany jest za propagowanie i promowanie ideałów europejskich, wspieranie solidarności europejskiej oraz wspieranie wzajemnych relacji pomiędzy obywatelami Europy. Dyplom Europejski przyznawany jest tym władzom lokalnym, których zasługi europejskie zostały uznane i w przyszłości będą aplikować o Flagę Honorową. Corocznie przyznaje się około trzydziestu dyplomów. Dyplom, na którym widnieje nazwa miasta (gminy) i data przyznania, jest wręczany przedstawicielowi miasta (gminy) laureata w trakcie oficjalnej ceremonii, która odbywa się w siedzibie Rady Europy w Strasburgu, w czasie czerwcowej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego.

25 czerwca 2008 r. Dyplom Europejski dla miasta Bolesławiec odebrał Prezydent Miasta Piotr Roman.

Flaga Honorowa Rady Europy przyznawana jest zarządom miejskim lub innym władzom lokalnym w uznaniu ich dokonań w propagowaniu idei europejskiej poprzez szerokie działania na rzecz rozwijania stosunków z ich europejskimi partnerami. Haftowana i zdobiona pozłacanymi frędzlami, Flaga Honorowa jest odznaczeniem, które cieszy się największym powodzeniem. Uzyskanie jej jest warunkiem przyznania kolejnych trofeów - Odznaki Honorowej i Nagrody Europy. Każdego roku przyznaje się około dwudziestu Flag Honorowych, a począwszy od 1961 r. przyznano ich już łącznie ponad tysiąc. Nagrodzone miasto otrzymuje Flagę z rąk jednego z członków Zgromadzenia Parlamentarnego podczas uroczystości gromadzącej na ogół rzesze mieszkańców.

Ceremonia wręczenia Flagi Honorowej miastu Bolesławiec odbyła się 18 czerwca 2009 r. Flagę na ręce Prezydenta Miasta Piotra Romana przekazał członek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Wilfried Böhm.

W kwietniu 2012 r. Bolesławiec, decyzją Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, otrzymał drugie najwyższe wyróżnienie po Nagrodzie rady Europy - Tablicę Honorową Rady Europy. Tablica Honorowa przyznawana jest tym zarządom miejskim lub innym władzom lokalnym, które przez kilka lat posiadały Flagę Honorową, a także których działania na rzecz idei jedności europejskiej zostały ocenione na tyle wysoko, iż uznano je za godne tego wyróżnienia.

 

 

 

Wytworzył:
Katarzyna Cieśla
(2009-11-12)
Udostępnił:
Katarzyna Cieśla
(2009-11-12 10:41:27)
Ostatnio zmodyfikował:
Katarzyna Cieśla
(2012-05-07 15:18:58)
 
 
ilość odwiedzin: 4841071

Biuletyn Informacji Publicznej wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

X