KU-FB 33 Wersja z dnia 24.05.2024 r.
Wydział Finansowo-Budżetowy
I. WYMAGANE DOKUMENTY:
1. Wniosek o zwrot podatku akcyzowego, zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, zgodny z obowiązującym wzorem.
2. Faktury VAT albo ich kopie, stanowiące dowód zakupu oleju napędowego
w okresie 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku.
3. Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc w rolnictwie
lub rybołówstwie inną niż pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (załącznik
do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2010 r.).
Obowiązujące formularze zamieszczone są na stronach internetowych urzędu www.um.boleslawiec.bip-gov.pl. Można je również pobrać osobiście w Biurze Obsługi Interesanta w Ratuszu.
Wniosek składa się w dwóch terminach:
I w m-cu lutym danego roku
II w m-cu sierpniu danego roku
II. OPŁATY:
Nie pobiera się.
III. TERMIN I SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY:
1. Decyzję w sprawie zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, wydaje się na wniosek producenta w terminie 30 dni od dnia jego złożenia.
2. Zwrotu podatku dokonuje się po otrzymaniu dotacji z budżetu państwa, przelewem na rachunek bankowy wskazany we wniosku w terminach:
3. Na przewlekłe prowadzenie postępowania lub bezczynność organu służy stronie ponaglenie. Ponaglenie wraz z uzasadnieniem wnosi się do Wojewody Dolnośląskiego za pośrednictwem Prezydenta Miasta Bolesławiec.
IV. USŁUGĘ REALIZUJE:
Wydział Finansowo-Budżetowy
Ratusz - Biuro Obsługi Interesanta, tel. 75 645 64 47, 645 64 26
V. TRYB ODWOŁAWCZY, SKARGI I WNIOSKI:
1.Od decyzji wydanej przez organ podatkowy służy prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze, w terminie 14 dni od daty jej doręczenia. Strony mogą zrzec się prawa do wniesienia odwołania (oświadczenie), co spowoduje, że decyzja stanie się ostateczna i prawomocna.
2. Stronom służy prawo do wniesienia skargi na bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, za pośrednictwem Prezydenta Miasta Bolesławiec, po uprzednim złożeniu ponaglenia.
3. Skargi i wnioski można składać do Naczelnika Wydziału Finansowo- Budżetowego w godzinach pracy Urzędu oraz do Prezydenta Miasta Bolesławiec w każdy poniedziałek w godz. 13-16.
VI. UWAGI:
1. Zwrot podatku akcyzowego zawartego cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej przysługuje producentowi rolnemu.
2. Za producenta rolnego uważa się osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, będącą posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu ustawy o podatku rolnym.
3.Za gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków, jako użytki rolne lub grunty zadrzewione lub zakrzewione na użytkach rolnych o powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.
4. Za działalność rolniczą uważa się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, roślin ozdobnych, grzybów uprawnych, sadownictwa, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego fermowego oraz chów i hodowlę ryb.
5. W przypadku, gdy grunty gospodarstwa rolnego stanowią przedmiot posiadania samoistnego i posiadania zależnego, zwrot podatku przysługuje posiadaczowi zależnemu.
6.W przypadku gdy grunty gospodarstwa rolnego stanowią przedmiot współposiadania, zwrot podatku przysługuje temu współposiadaczowi, w stosunku do którego pozostali współposiadacze wyrazili pisemną zgodę (zgoda będzie wyrażona we wniosku i nie dotyczy współmałżonków).
7.W przypadku, gdy producent rolny podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego, we wniosku o zwrot podatku akcyzowego, podaje się numer z tego rejestru.
8.Wzór wniosku ustala Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wzoru wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej i jest dostępny na stronie internetowej tutejszego urzędu oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
9.Kwotę zwrotu podatku ustala się jako iloczyn ilości oleju napędowego zakupionego przez producenta rolnego, wynikającej z faktur VAT i stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego, obowiązującej w dniu złożenia wniosku o zwrot podatku, w ramach rocznego limitu.
10. Limit ustala się jako sumę:
-kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego, liczby 100 oraz powierzchni użytków rolnych, będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego, wskazanej w ewidencji gruntów i budynków, według stanu na dzień 1 lutego danego roku, oraz
-kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego, liczby 30 oraz średniej rocznej liczby dużych jednostek przeliczeniowych bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony w niosek o zwrot podatku.
Przy ustalaniu ww. limitu nie uwzględnia się gruntów gospodarstw rolnych, na których zaprzestano produkcji rolnej oraz gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.
11. Stawkę zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego na rok następny, określa corocznie Rada Ministrów w drodze rozporządzenia, w terminie do dnia 30 listopada.
12.W toku postępowania może być przeprowadzona mediacja administracyjna.
Podstawa prawna:
- art.5 ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej,
- art.104 i 107 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku - Kodeks postępowania administracyjnego,
- art. 1 i 5 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.