Program Czyste Powietrze
Program Priorytetowy Czyste Powietrze
Kończy się okres przejściowy w programie Czyste Powietrze w naborze trwającym od 31.03.2025 r. Złóż wniosek do końca lipca
https://czystepowietrze.gov.pl/wazne-komunikaty/konczy-sie-okres-przejsciowy
W marcu 2025 r. ruszył nowy nabór w programie Czyste Powietrze, a dla osób, które poniosły koszty inwestycji jeszcze przed jego uruchomieniem, wprowadzono okres przejściowy. Trwa on cztery miesiące – do końca lipca – i umożliwia uzyskanie dofinansowania na wydatki kwalifikowane od 28 maja 2024 r. Po tym terminie ta możliwość przestaje obowiązywać.
Ostatni dzwonek – kończy się wyjątkowy okres wsparcia
Jeszcze tylko do końca lipca br. trwa tzw. okres przejściowy w nowej wersji programu Czyste Powietrze. Został on uruchomiony 31 marca 2025 r. i daje możliwość uzyskania dotacji za wydatki poniesione już od 28 maja 2024 r. To propozycja dla tych, którzy z różnych powodów nie zdążyli złożyć wniosku o dofinansowanie przed zawieszeniem poprzedniego naboru.
Od 1 sierpnia termin ponoszenia kosztów kwalifikowanych w nowym programie Czyste Powietrze będzie liczony według zasady: nie wcześniej niż 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie. Koszty poniesione wcześniej, jak i przed oddaniem budynku do użytkowania, nie będą kwalifikowane.
Najpierw termomodernizacja, potem gaz – to klucz do pełnego wsparcia
Ci, którzy czekają na ponowne uruchomienie naboru dotyczącego dofinansowania na gaz, już wkrótce, w połowie lipca, będą mieli taką możliwość. Aby móc z tego w pełni skorzystać, należy najpierw złożyć wniosek w ramach obecnego okresu przejściowego na wydatki związane np. z ociepleniem budynku, wymianą okien i drzwi lub wentylacją. Dopiero wtedy będzie można złożyć drugi wniosek – tym razem o dotację na gaz, gdy nabór zostanie wznowiony w połowie lipca w ramach starszej wersji programu obowiązującej w 2024 r.
Odwrotna kolejność? Będą ograniczenia
Warto pamiętać: jeśli jako pierwszy zostanie złożony wniosek o dotację na gaz, a nie ten dotyczący termomodernizacji w nowym naborze, skorzystanie z kolejnego naboru będzie możliwe dopiero po zakończeniu i rozliczeniu tej inwestycji. Odwrotna kolejność – czyli najpierw termomodernizacja (wniosek w nowej wersji programu), potem gaz (wniosek w poprzedniej wersji programu) – pozwala uniknąć tych ograniczeń.
***
W skrócie:
Jak połączyć dotacje z dwóch naborów w programie Czyste Powietrze?
Możliwe jest połączenie dwóch dotacji dla jednego budynku:
- z naboru od 31.03.2025 r. (nowe zasady – tutaj skorzystaj z okresu przejściowego i możliwości rozliczenia kosztów termomodernizacji poniesionych od 28 maja 2024 r.),
- z wznowionego naboru – w połowie lipca – dotyczącego kotłów gazowych.
Kolejność składania wniosków ma ogromne znaczenie:
Jeśli poniosłeś koszty termomodernizacji w 2024 r.:
- Najpierw złóż wniosek w naborze od 31.03.2025 r. do końca lipca,
- Następnie złóż wniosek w starszej wersji programu na dofinansowanie do źródła gazowego zamontowanego w 2024 r. (nabór w połowie lipca).
Jeśli planujesz termomodernizację dopiero w przyszłości:
- Jeśli najpierw złożysz wniosek w naborze na źródła gazowe – musisz zakończyć i rozliczyć to przedsięwzięcie, by złożyć kolejny wniosek w naborze trwającym od 31.03.2025 r.
Uwaga: wnioski składane w naborze na dofinansowanie do źródła gazowego zamontowanego w 2024 r. nie będą wymagały rozliczenia wcześniejszego wniosku o dofinansowanie do termomodernizacji. Pamiętaj jednak o odpowiedniej kolejności składania wniosków.
Porogram Czyste Powietrze po nowemu od 31.03.2025 r.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (dalej: „WFOŚiGW”) ogłasza, że od dnia 31 marca 2025 r. wchodzi w życie zmiana Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” (dalej: „Program”).
W dniu 31.03.2025 r. rozpoczyna się nabór wniosków o dofinansowanie, który będzie prowadzony w ramach programu priorytetowego „Czyste Powietrze” zgodnie z:
- Programem priorytetowym „Czyste Powietrze” oraz załącznikami nr 1 i nr 2 do Programu (koszty kwalifikowane),
- Regulaminem naboru wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć w formie dotacji w ramach programu priorytetowego „Czyste Powietrze”
- Oraz dostosowanymi do wymogów ww. dokumentów formularzami: wniosku o dofinansowanie, dokumentu podsumowującego audyt energetyczny, dyspozycji wypłaty zaliczki oraz wniosku o płatność wraz z instrukcjami ich wypełniania.
Niezbędne linki:
Program Priorytetowy Czyste Powietrze (obowiązujący od 31 marca 2025 r.)
Pytania i odpowiedzi (obowiązujące od 31 marca 2025 r.)
Uwaga:
Miasto Bolesławiec nie pełni funkcji Operatora w Programie Czyste Powietrze.
Aby skorzystać z możliwości pomocy Operatora, mażna umówić spotkanie w siedzibie WFOŚiGW we Wrocławiu lub w biurach terenowych w Jeleniej Górze, Wałbrzychu oraz Legnica, za pośrednictwem formularza online .
>>> Link do formularza:
https://rejestracja.fos.wroc.pl/
Program Czyste Powietrze jest skierowany wyłącznie do budynków jednorodzinnych.
W Urzędzie Miasta Bolesławiec, możliwe jest uzyskania ogólnych informacji na temat Programu i złożenie wniosku o dofinansowanie.
Punkt obsługuje Czyste Powietrze „wyłącznie”, w dni:
- Poniedziałek *) – w godz. 14:00 – 17:00,
- Wtorek *) – w godz. 10:00 – 14:00,
- Czwartek *) – w godz. 10:00 – 13:00.
*) Terminy mogą ulec zmianie!!!
Indywidualny termin wyłącznie po umówieniu spotkania.
Ze względu na zainteresowanie Programem, zwracamy się z prośbą o wcześniejsze ustalenie daty i godziny spotkania (tel.: 75 645 65 04 lub przez skrzynkę elektroniczną: komunalne@um.boleslawiec.pl ).
Miasto Bolesławiec nie pełni funkcji OPERATORA.
Ulotki
Nowe Czyste Powietrze (pytania i odpowiedzi)
Podręcznik nowego Programu Czyste Powietrze
Dane o Programie Czyste Powietrze - Statystyki
2025 rok
2024 rok
Dokumenty archiwalne:
Kominikat Czyste Powietrze WFOŚiGW we Wrocławiu
https://czystepowietrze.gov.pl/wez-dofinansowanie/dla-kogo
Ważny komunikat w sprawie nieuczciwych ofert kierowanych do Wnioskodawców programu „Czyste Powietrze”