KU-FB 36 Opłata skarbowa

KU-FB 36 Wersja z dnia 16.05.2024 r.

Wydział Finansowo-Budżetowy

I. INFORMACJE:

OPŁACIE SKARBOWEJ w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej podlegają:

- czynności urzędowe dokonywane na podstawie zgłoszenia lub na wniosek,

- wydawane na wniosek zaświadczenia,

- wydawane zezwolenia (pozwolenia, koncesje),

- złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym.

W przypadku dokonywanych ww. czynności urzędowych zobowiązany do zapłaty opłaty skarbowej, jak każdego innego podatku, jest wyłącznie podatnik (wnioskodawca, inwestor). Oznacza to, iż na dowodzie zapłaty jako wpłacający winien figurować podatnik (wnioskodawca, inwestor).

W przypadku dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury zobowiązany do zapłaty jest mocodawca i pełnomocnik lub przedsiębiorca i prokurent.

Opłata skarbowa uiszczona przez inną osobę niż zobowiązaną do zapłaty nie powoduje wygaśnięcia zobowiązania podatkowego. Oznacza to, iż osoba figurująca na dowodzie wpłaty, która dokonała zapłaty opłaty skarbowej nie będąc zobowiązaną do jej zapłaty posiada nadpłatę, natomiast osoba, która była zobowiązana do jej zapłaty posiada zaległość i wobec niej zostanie wszczęte postępowanie podatkowe.

II. DOKUMENTY:

Zgodnie z art. 9 ustawy o opłacie skarbowej:

1. Opłata skarbowa podlega zwrotowi:

     1) od dokonania czynności urzędowej - jeżeli mimo zapłacenia opłaty nie dokonano czynności urzędowej;
    2) od wydania zaświadczenia lub zezwolenia (pozwolenia, koncesji) - jeżeli mimo zapłacenia opłaty nie wydano zaświadczenia lub zezwolenia (pozwolenia, koncesji).

2. Zwrot opłaty skarbowej następuje na wniosek - wniosek o zwrot opłaty skarbowej jest składany i podpisany przez osobę fizyczną we własnym imieniu, w przypadku osób prawnych podpisany przez osobę uprawnioną (KRS) lub pełnomocnika, pełnomocnik wnioskodawcy musi do wniosku dołączyć dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa, wraz z dowodem zapłaty opłaty skarbowej.

3. Do wniosku należy przedłożyć:

- dowód zapłaty opłaty skarbowej (oryginał),

- wskazanie gdzie był lub miał być złożony wniosek o dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia lub zezwolenia (pozwolenia, koncesji), za który dokonano opłaty skarbowej, która ma zostać zwrócona,

- wskazanie w jakim został złożony sądzie / organie administracji na terenie Gminy Bolesławiec w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym, w przypadku zwrotu nadpłaty opłaty skarbowej za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii, że dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa / prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii w sprawie: (wskazać mocodawcę/pełnomocnika lub sygn. akt lub w jakiej sprawie zostało udzielone).

Druki można  pobrać osobiście w Biurze Obsługi Interesanta w Ratuszu albo na stronach internetowych tutejszego urzęduwww.um.boleslawiec.bip.gov.pl. Wniosek może być złożony za pomocą środków komunikacji elektronicznej z wykorzystaniem elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej („ePUAP”). Należy składać w urzędzie  tylko kompletnie wypełnione druki.

4. Opłata skarbowa nie podlega zwrotowi po upływie pięciu lat licząc od końca roku, w którym dokonano zapłaty opłaty.

III. ZWOLNIENIA I WYŁĄCZENIA:

Zwolnienia i wyłączenia z opłaty skarbowej reguluje art. 2 ust. 1 i art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej oraz załącznik do ww. ustawy stanowiący wykaz przedmiotów opłaty skarbowej i stawki tej opłaty oraz występujące zwolnienia.

IV. OPŁATY:

Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej, wysokość stawek tej opłaty, a także zwolnienia zostały określone w załączniku do ustawy o opłacie skarbowej.

Opłaty należy uiścić na konto Gminy Miejskiej Bolesławiec

nr 98 1020 2137 0000 9002 0046 4230

V. TERMIN I SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY:

Wydanie decyzji określającej zwrot opłaty skarbowej następuje do miesiąca od złożenia wniosku. Przed wydaniem decyzji, organ podatkowy dokonuje czynności sprawdzających, a w razie konieczności przeprowadza postępowanie wyjaśniające.
W sprawach skomplikowanych lub wymagających  wiadomości  specjalnych termin może ulec przedłużeniu o czas postępowania podatkowego.

VI. USŁUGĘ REALIZUJE:

Wydział Finansowo-Budżetowy

Biuro Obsługi Interesanta - Ratusz tel. 75 645 64 47, 75 645 64 33

VII. TRYB ODWOŁAWCZY, SKARGI I WNIOSKI:

Od decyzji  Prezydenta Miasta Bolesławiec służy prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze, za pośrednictwem tutejszego organu podatkowegow terminie 14 dni od daty  doręczenia  decyzji.

Odwołanie powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji i wskazywać dowody uzasadniające żądanie.

VIII. UWAGI:

- Organem podatkowym właściwym w sprawach opłaty skarbowej jest wójt (burmistrz, prezydent miasta).

- Organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach opłaty skarbowej od dokonywania czynności urzędowych, wydania zaświadczenia lub zezwolenia (pozwolenia, koncesji) jest organ podatkowy właściwy ze względu na siedzibę organu lub podmiotu, który dokonał czynności urzędowej albo wydał zaświadczenie lub zezwolenie (pozwolenie, koncesję),  a w przypadku dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury (wypisu, odpisu lub kopii) – organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce złożenia dokumentu.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej;

- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 września 2007 r. w sprawie zapłaty opłaty   skarbowej;

- art. 72, 73 i 207 Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.

Klauzula informacyjna

Wytworzył:
Skarbnik Miasta - Małgorzata Gawlik
(2024-05-16)
Udostępnił:
Biniek Oktawian
(2024-05-17 11:07:33)
Ostatnio zmodyfikował:
Biniek Oktawian
(2025-03-26 12:23:18)