☰ Menu Prawe Menu ☰
Gmina Miejska Bolesławiec
Herb Bolesławca przedstawia mury obronne z trzema wieżami. W bramie widnieje tarcza z czarnym orłem.

Czwartek 09.12.2021

A A A A
A A+ A++
zaawansowane

Program Czyste Powietrze


     czyste-powietrze         za

 

Czyste Powietrze to kompleksowy program, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Narzędziem w osiągnięciu celu jest dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych przez beneficjentów uprawnionych do podstawowego poziomu dofinansowania oraz beneficjentów uprawnionych do podwyższonego poziomu dofinansowania.

Program skierowany jest do osób fizycznych, które są:

  • właścicielami/ współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w takim budynku lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Program obejmuje 2 grupy Beneficjentów:

1. Uprawnionych do podstawowego poziomu dofinansowania (30% dofinansowania) - osoby, których roczny dochód nie przekracza 100 000 zł  - DOCHODY (pytania i odpowiedzi) 

2. Uprawnionych do podwyższonego poziomu dofinansowania (60% dofinansowania) - osoby, których przeciętny średni miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza:
a) 1564 zł* - w gospodarstwie wieloosobowym
b) 2189 zł* - w gospodarstwie jednoosobowym

* kwota netto

Zaświadczenia o podwyższony poziom dofinansowania, na potrzeby Programu, wydaje MOPS w Bolesławcu - Centrum Świadczeń Rodzinnych (Pl. Piłsudskiego 1 - biurowiec, parter).

 

Jeżeli dochód przekracza 100 000 zł to wnioskodawca nie kwalifikuje się do uzyskania dofinansowania w ramach Programu Czyste Powietrze.

Regulamin programu "Czyste powietrze"

 

Przydatne strony internetowe

http://www.czystepowietrze.gov.pl/ 

https://wfosigw.wroclaw.pl/czyste-powietrze/o-programie

https://portal.fos.wroc.pl/strona-glowna-programu

 

Ulotki i broszury

Broszura

Ulotka


Gmina Miejska Bolesławiec, podpisała porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w zakresie wspólnej realizacji programu „Czyste Powietrze”.

Ma to poprawić efektywność Programu, a także wpłynąć na przyspieszenie i polepszenie realizacji Programu na terenie województwa dolnośląskiego.

Zainteresowanie Programem jest bowiem bardzo duże. Na mocy zawartych porozumień, dolnośląskie gminy zostaną włączone w proces weryfikacji i przyjmowania wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”. Gminni urzędnicy będą pomagali wnioskodawcom złożyć poprawnie wniosek  oraz skompletować wymagane załączniki. Będą doradzać i informować. Przejmą bieżący kontakt z beneficjentami.

„Czyste Powietrze” to rządowy program priorytetowy, którego celem jest poprawa efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do powietrza z jednorodzinnych domów mieszkalnych.

W ramach programu istnieje możliwość uzyskania dofinansowania w formie dotacji i pożyczki na wymianę starych, nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne, o najwyższych normach tj.: węzeł cieplny, pompa ciepła, kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł olejowy, ogrzewanie elektryczne, kocioł na paliwo stałe spełniający określone wymagania. Dofinansowanie można pozyskać również na przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku (dotacja i pożyczka) oraz montaż odnawialnych źródeł energii OZE (wyłącznie pożyczka). Wysokość dofinansowania zależy od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.


W Urzędzie Miasta Bolesławiec, informacji na temat realizowanego programu „Czyste Powietrze” można uzyskać pod nr tel.:  75 645 65 04, w poniedziałki od 10:00 - 14:00; środy od 8:00 do 10:30 oraz czwartek między 12:30 - 15:00. 

Zapytania można również przesyłać elektronicznie: komunalne@um.boleslawiec.pl

 


Program dla budynków wielorodzinnych, realizowany jest wyłącznie przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, oraz oddział w Jeleniej Górze.

Poprawa jakości powietrza poprzez wymianę źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych – pilotaż na terenie województwa dolnośląskiego”

Budynki wielorodzinne - pilotaż (Informacje o Programie w tym regulamin oraz dokumenty) .


 

 

 


 

Wytworzył:
Udostępnił:
Małgorzata Rychert
(2020-09-23 10:44:15)
Ostatnio zmodyfikował:
Małgorzata Rychert
(2021-11-23 15:33:04)
 
 
liczba odwiedzin: 6445911

Biuletyn Informacji Publicznej wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

X