KU SO 17 Uznanie żołnierza za posiadającego na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny. Uznanie żołnierza za samotnego.
KU-SO 17 Uznanie żołnierza za posiadającego na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny. Uznanie żołnierza za samotnego.
KU- SO 17 Wersja z dnia 10.09.2021 r.
Wydział Spraw Obywatelskich
I. WYMAGANE DOKUMENTY:
Wnioskodawca (żołnierz lub członek rodziny) składa wypełniony formularz (druk) podania oraz załącza:
-
w przypadku żołnierza samotnego - oświadczenie, że nie jest w związku małżeńskim i prowadzi osobne gospodarstwo domowe (druk),
-
zaświadczenie o dochodach członków rodziny lub zaświadczenie o uczęszczaniu do szkół i osiąganych stypendiach, a w przypadku bezrobotnych – zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy o zarejestrowaniu i wysokości pobieranego przez członków rodziny zasiłku, kserokopia (oryginał do wglądu) aktu małżeństwa i/lub urodzenia dziecka,
-
zaświadczenie z jednostki wojskowej o terminie odbywania służby,
-
w przypadku żołnierza samotnego - poświadczenie zajmowania lokalu mieszkalnego lub domu mieszkalnego (akt własności, przydział lokalu), w którym jest zameldowany na pobyt stały, jeżeli nie ma innych osób zobowiązanych do pokrywania należności z tytułu zajmowania tego lokalu lub domu mieszkalnego.
Druk podania można otrzymać w:
-
Biurze Obsługi Interesanta – Rynek 41
(Ratusz - parter, tel. 75 645 64 01);
-
Wydziale Spraw Obywatelskich - pl. Marsz. J. Piłsudskiego 1
(wieżowiec – II piętro, pok. 210);
-
na stronie internetowej Urzędu Miasta: www.um.boleslawiec.bip-gov.pl
II. OPŁATY
Nie podlega.
III. TERMIN I SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY
-
Wydanie decyzji administracyjnej i wypłata świadczenia – niezwłocznie nie później niż w ciągu 14 dni od daty przyjęcia kompletnego wniosku. Odbiór decyzji osobiście w Wydziale lub pocztą. Kopia decyzji przesyłana jest do WKU Bolesławiec.
-
Na przewlekłe prowadzenie postępowania lub bezczynność organu służy stronie ponaglenie. Ponaglenie wraz z uzasadnieniem wnosi się do Wojewody Dolnośląskiego za pośrednictwem Prezydenta Miasta Bolesławiec.
IV. USŁUGĘ REALIZUJE:
Wydział Spraw Obywatelskich, Referat Obronności i Reagowania, pl. Marsz. J. Piłsudskiego 1, pok. 210 (II piętro – wieżowiec) tel. 75 645 65 46.
V. TRYB ODWOŁAWCZY, SKARGI I WNIOSKI:
-
Od decyzji przysługuje stronom postępowania prawo złożenia odwołania do Wojewody Dolnośląskiego, za pośrednictwem Prezydenta Miasta Bolesławiec Odwołanie składa się w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji w BOI (Ratusz) lub za pośrednictwem poczty. Strony mogą zrzec się prawa do wniesienia odwołania (oświadczenie), co spowoduje, że decyzja stanie się ostateczna i prawomocna.
-
Ostateczna decyzja w sprawie jest wiążąca dla dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz odbywa służbę wojskową.
-
Stronom służy prawo do wniesienia skargi na bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, za pośrednictwem Prezydenta Miasta Bolesławiec, po uprzednim złożeniu ponaglenia.
-
Skargi i wnioski można składać do Naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich w godzinach pracy Urzędu oraz do Prezydenta Miasta Bolesławiec w każdy poniedziałek w godz. 13 -16.
VI. UWAGI:
- Żołnierzem samotnym w rozumieniu ustawy jest żołnierz lub osoba, której doręczono kartę powołania do czynnej służby wojskowej, niebędący w związku małżeńskim, prowadzący odrębne gospodarstwo domowe, samodzielnie zajmujący lokal mieszkalny lub dom mieszkalny, w którym jest zameldowany na pobyt stały, jeżeli nie ma innych osób zobowiązanych do pokrywania należności z tytułu zajmowania tego lokalu lub domu mieszkalnego.
-
Członkami rodziny pozostającymi na wyłącznym utrzymaniu żołnierza są małżonka, dzieci, rodzice oraz inne osoby, jeżeli żołnierza obciąża obowiązek alimentacyjny względem tych osób, a uzyskiwany przez nie łączny dochód jest niższy od minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w grudniu roku poprzedniego ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.
-
Członkom rodziny żołnierza, ze względu, na których został on uznany za posiadającego na wyłącznym utrzymaniu, przysługuje zasiłek na utrzymanie tych osób, wypłacany przez dowódcę jednostki, w której żołnierz odbywa służbę, za okres pełnienia czynnej służby wojskowej.
-
Jeżeli żołnierz nabył prawo do zasiłku po dniu stawienia się do służby wojskowej, zasiłek wypłaca się od dnia nabycia tego prawa.
- Żołnierzom uznanym za posiadających na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny oraz żołnierzom samotnym w okresie odbywania przez nich czynnej służby wojskowej, z wyjątkiem okresowej służby wojskowej:
1) pokrywa się:
a) należności z tytułu najmu lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie decyzji administracyjnej,
b) należności z tytułu zajmowania spółdzielczego lokalu mieszkalnego typu lokatorskiego,
c) bieżące opłaty eksploatacyjne z tytułu zajmowanego spółdzielczego lokalu mieszkalnego typu własnościowego,
d) należności z tytułu zajmowania lokalu mieszkalnego na podstawie umowy najmu z wyjątkiem sytuacji, w których przedmiotem najmu jest część lokalu, a jedna ze stron umowy jest obciążona obowiązkiem alimentacyjnym względem drugiej strony.
e) bieżące należności z tytułu zajmowania lokalu mieszkalnego stanowiącego przedmiot odrębnej własności w rozumieniu przepisów o własności lokali, albo domu mieszkalnego stanowiącego przedmiot własności żołnierza.
2) zawiesza się spłatę:
a) pożyczki uzyskanej z zakładowego funduszu mieszkaniowego,
b) kredytu lub pożyczki udzielonych przez banki lub instytucje uprawnione do udzielenia kredytów lub pożyczek, chyba że strony w umowie postanowiły inaczej.
6. Pożyczka i kredyty w okresie zawieszenia ich spłaty nie podlegają oprocentowaniu.
7. Uprawnienia, o których mowa wyżej, przysługują również małżonkom żołnierzy odbywających czynną służbę wojskową, z wyjątkiem okresowej służby wojskowej, jeżeli ze względu na nie żołnierze zostali uznani za posiadających na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny.
8. Warunkiem korzystania z uprawnień wymienionych:
w pkt. 1 - jest nieoddanie lokalu mieszkalnego do bezpłatnego używania w najem lub podnajem oraz zawarcie przez żołnierza umowy najmu z właścicielem lokalu mieszkalnego oraz dopełnienie obowiązku zameldowania się w tym lokalu na pobyt stały.
w pkt. 2 - jest zaciągnięcie kredytu lub pożyczki przed dniem powołania żołnierza do czynnej służby wojskowej.
Podstawa prawna:
-
art. 127, 128 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. 2021 poz. 372).
-
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 735)