KU-SO 28 Sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach
KU-SO 28 Sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach
KU-SO 28 Wersja z dnia 16.10.2023 r.
Wydział Spraw Obywatelskich
I. WYMAGANE DOKUMENTY:
- wypełniony i podpisany (jeżeli wyborca nie umie lub nie może złożyć podpisu, wniosek podpisuje osoba, która wyraziła zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa do głosowania):
Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach: (w zależności od wyborów)
- do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej(KU-SO 28/01),
- Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (KU-SO 28/02),
- do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej (KU-SO 28/03),
- do Rady Miasta Bolesławiec, Rady Powiatu Bolesławieckiego, Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i Prezydenta Miasta Bolesławiec (KU-SO 28/04).
- do wniosku załącz się:
1. kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania (nie dotyczy wyborcy, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 60 lat),
- wypełnioną i podpisaną w zależności od wyborów
"Zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa do głosowania w wyborach":
- do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (KU-SO 28/05),
- Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej(KU-SO 28/06),
- do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej (KU-SO 28/07),
- do Rady Miasta Bolesławiec, Rady Powiatu Bolesławieckiego, Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i Prezydenta Miasta Bolesławiec (KU-SO 28/08) ,
3. do wglądu ważne dokumenty stwierdzające tożsamość wyborcy i pełnomocnika.
Druki można otrzymać w:
- Biurze Obsługi Interesanta - Rynek-Ratusz (tel. 75 645 64 01)
- Wydziale Spraw Obywatelskich (wieżowiec II piętro pok. 205)
- na stronie internetowej Urzędu Miasta www.um.boleslawiec.bip-gov.pl
II. OPŁATY
Nie pobiera się.
III. TERMIN I SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY
- Sporządzenie aktu pełnomocnictwa do 3 dni.
- Jeżeli wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania nie spełnia warunków, określonych w przepisach Prezydent Miasta, w terminie 3 dni od dnia otrzymania wniosku, wzywa wyborcę do usunięcia wad wniosku. Jeżeli wad nie można usunąć albo nie zostały one usunięte w terminie Prezydent odmawia sporządzenia aktu pełnomocnictwa do głosowania i na piśmie z uzasadnieniem doręcza wnioskodawcy.
- Odbiór osobisty lub za pośrednictwem poczty.
- Akt pełnomocnictwa sporządza się w miejscu pobytu wyborcy, jeżeli wystąpi o to we wniosku.
IV. USŁUGĘ REALIZUJE:
Wydział Spraw Obywatelskich pok. 205 (wieżowiec-II piętro), tel. 75 645 65 42, 75 645 65 44
V. TRYB ODWOŁAWCZY, SKARGI I WNIOSKI:
Nie przysługuje.
VI. UWAGI:
- Wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 511) lub wyborca, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 60 lat może udzielić pełnomocnictwa do głosowania w jego imieniu w wyborach.
- Akt pełnomocnictwa do głosowania sporządza się na wniosek wyborcy wniesiony do wójta gminy, w której wyborca jest ujęty w obwodzie głosowania właściwym dla adresu zameldowania na pobyt stały lub adresu stałego zamieszkania, najpóźniej w 9 dniu przed dniem wyborów. We wniosku zamieszcza się nazwisko i imię (imiona), numer ewidencyjny PESEL oraz adres zamieszkania zarówno wyborcy, jak i osoby, której ma być udzielone pełnomocnictwo do głosowania, oraz oznaczenie wyborów, których dotyczy pełnomocnictwo do głosowania.
- Głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika jest wyłączone w przypadku głosowania w obwodach głosowania utworzonych w szpitalach, a także w przypadku zgłoszenia przez wyborcę niepełnosprawnego zamiaru głosowania korespondencyjnego.
- Pełnomocnikiem może być osoba posiadająca prawo wybierania.
- Pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć tylko od jednej osoby.
- Pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny, zstępny, małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.
- Pełnomocnikiem nie może być osoba wchodząca w skład obwodowej komisji wyborczej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania, a także mężowie zaufania, jak również kandydaci w danych wyborach.
- Pełnomocnictwa do głosowania udziela się przed Prezydentem Miasta Bolesławiec lub przed innym pracownikiem Urzędu Miasta Bolesławiec upoważnionym przez Prezydenta do sporządzania aktów pełnomocnictwa do głosowania.
- Akt pełnomocnictwa sporządzony przed dniem pierwszego głosowania uprawnia pełnomocnika do oddania głosu również w ewentualnym ponownym głosowaniu. Wyborca może również głosować osobiście lub cofnąć pełnomocnictwo.
- Wyborca ma prawo do cofnięcia udzielonego pełnomocnictwa do głosowania. Cofnięcie pełnomocnictwa do głosowania następuje przez złożenie najpóźniej na 2 dni przed dniem wyborów stosownego oświadczenia Prezydentowi Miasta, lub doręczenie takiego oświadczenia właściwej obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania.
- Pełnomocnictwo do głosowania wygasa z mocy prawa w przypadku:
- śmierci lub utraty prawa wybierania przez udzielającego pełnomocnictwa do głosowania lub pełnomocnika,
- skreślenia z rejestru wyborców (np. wymeldowanie) wyborcy lub pełnomocnika,
- powołania pełnomocnika w skład obwodowej komisji wyborczej, właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa,
- zgłoszenia pełnomocnika jako kandydata w danych wyborach,
- wyznaczenie pełnomocnika na męża zaufania,
- wcześniejszego głosowania osobistego przez osobę udzielającą pełnomocnictwa.
12. Pełnomocnik nie może pobierać od udzielającego pełnomocnictwa do głosowania żadnych opłat za głosowanie w jego imieniu w wyborach. Zakazane jest udzielanie pełnomocnictwa do głosowania w zamian za jakąkolwiek korzyść majątkową lub osobistą.
Podstawa prawna:
-
ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy,
-
rozporządzenie MSWiA z dnia 28 lipca 2011 r. w sprawie sporządzenia aktu pełnomocnictwa w wyborach ….